2026. január 11., vasárnap - Ágota

Kereskedelem

Miért nem működik a főutca-koncepció Pozsonyban?

2025-06-06 655

A főutca-koncepció nagy sikert arat olyan városokban, mint Bécs, Prága és Budapest, viszont Pozsonyban ez a formátum már régóta sikertelen. A városban a Colliers legújabb jelentése szerint hatalmas terjeszkedést tapasztalunk kiskereskedelmi parkok, bevásárlóközpontok és diszkontláncok tekintetében.

A luxus- és prémium márkák esetében kiemelten fontos az üzlethelyiség elhelyezkedése, amelyet olyan tényezők határoznak meg, mint a piacméret, a vásárlóerő, a turisztikai intenzitás és a megközelíthetőség a régión belül. A szomszédos nagyvárosokhoz (Prága, Bécs, Budapest) képest Pozsony jelentősen elmarad a legfontosabb mutatókban.

Elsősorban a turisták befolyásolják a főutcák kialakulását és hitelértékét, és Pozsony, az európai átlagtól alacsonyabb vásárlóerővel, jelenleg nem elég vonzó. Bécs mindössze egy órás autóútra van, és teljes portfólióval rendelkezik a luxusmárkákból kiemelt üzletekkel. Emellett Pozsony közelében található a parndorfi kiárusítóközpont, ahol kedvezményes árakon juthatnak hozzá a vásárlók luxusmárkákhoz.

Ráadásul a márkák kerülik az ún. kannibalizációt, ami azt jelenti, hogy az első üzlet forgalma visszaesik, ha egy második üzletet nyitnak hozzávetőlegesen 300 km-es körön belül. Mindezek, együtt a gazdasági mutatókkal, csökkentik Pozsony vonzerejét a főutcai márkák szemszögéből.

Míg Prágában vagy Bécsben a bevásárlóhelyek szó szerint a turizmusból élnek, Pozsonyban a boltokat elsősorban a helyi lakosok forgalma vonzza. Az évi 1,4 millió turista számottevően alulmarad a prágai és bécsi több mint 8 millióhoz képest.

A nagy európai városokban a bevásárlóutcák a pezsgő élet természetes központjai, míg a szlovák vásárló hozzászokott ahhoz, hogy a vásárlás a bevásárlóközpontokra és kiskereskedelmi parkokra koncentrálódik. Ezt jól mutatja a szlovák fogyasztó vásárlási szokása is, ahol a kényelem, a márkák egy tető alá koncentrálása és a könnyű megközelíthetőség felülmúlják egy bevásárlóutca hangulatát.

Az egyes utcák potenciálját tekintve építészeti szempontból a Michalská és a Laurinská utcák rendelkeznének a legnagyobb lehetőséggel egy luxus bevásárlóutca kialakítására történelmi értékük, hangulatuk és elhelyezkedésük miatt.

A jelenlegi gazdasági helyzet szintén befolyásolja a fogyasztói magatartást. Szlovákiában éles növekedést figyelhetünk meg a diszkontláncok (Action, Pepco, Kik, Woolworth, Sinsay és Biedronka) terén, ami a lakosság magas árérzékenységét jelzi. A megfizethetőség – az áremelkedés időszakában – arra készteti a legtöbb vásárlót, hogy akciókat keressen.

Pozsonynak megvan a potenciálja, hogy létrehozza saját főutcáját, de ez továbbra is kiaknázatlan marad. Hacsak nem változik meg a közterülethez való hozzáállás, és nem jön létre az épületgazdák együttműködése, valamint egy stratégiai vízió a városközpont kiskereskedelmének fejlesztésére, a főutca Szlovákiában továbbra is csak egy ambíció marad.

| Forrás: Colloers / property-forum.eu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Január 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Így alakulnak a munkaszüneti napok 2026-ban

Így alakulnak a munkaszüneti napok 2026-ban

More details
Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

More details
10 éves koncepcióval köszöntik az új évet a logisztikai szakmai szervezetek

10 éves koncepcióval köszöntik az új évet a logisztikai szakmai szervezetek

More details
Walter Katalin általános vezérigazgató-helyettesként erősíti tovább a Winget

Walter Katalin általános vezérigazgató-helyettesként erősíti tovább a Winget

More details
A DHL 3000 négyzetméteres új központja a Libertyben lesz

A DHL 3000 négyzetméteres új központja a Libertyben lesz

More details
Otthon Start Expo, 2026. január 17.

Otthon Start Expo, 2026. január 17.

More details
Gyász Németországban: meghalt az egyik leggazdagabb üzletember

Gyász Németországban: meghalt az egyik leggazdagabb üzletember

More details
Válogatás a 2025-ös év magyar márkasztorijaiból

Válogatás a 2025-ös év magyar márkasztorijaiból

More details
Magyarországra jön a Lululemon

Magyarországra jön a Lululemon

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője