2025. június 21., szombat - Alajos

Ipar, logisztika

A Savills a csehországi ipari ingatlanpiac keresletéről számolt be

2025-05-19 488

A Savills szerint bár 2025 első negyedévében is folytatódott a raktár- és gyártócsarnokok intenzív építése bérleti célra Csehországban, a kínálat bizonyos kulcsfontosságú piacokon továbbra is elégtelen – különösen Prágában és Brnóban, de kisebb mértékben a Vysočina régióban és Dél-Csehország nagyobb városaiban is.

A Savills szerint: „bár ez lehetőséget teremt új ipari projektek számára, fontos, hogy az összes bekerülési költség (különösen a telekárak) ne vezessen túlzottan magas bérleti díjakhoz, amelyeket a bérlők egyes lokációkban nem biztos, hogy hajlandók megfizetni.”

„A piacon vannak elérhető szabad területek” – mondta Lenka Pechová, a Savills vezető kutatási elemzője – „de ezek jelentős része kevésbé vonzó helyszíneken található, ahol korlátozott a munkaerő elérhetősége, nehézkes a teherforgalom hozzáférése, vagy olyan bérleti díjat kínálnak, amely nem illeszkedik a bérlők költségvetéséhez.”

A Savills szerint a csehországi legkeresettebb lokáció továbbra is Prága déli pereme a D1-es autópálya mentén, ám az új fejlesztési lehetőségek ezen a területen gyakorlatilag kimerültek. „Prágában a kihasználatlansági ráta 2020 közepe óta 3% alatt maradt” – magyarázta Pechová. „A város déli peremén ritkán jelennek meg elérhető egységek, és ezek többnyire már azelőtt bérlőre találnak, hogy az előző bérlő kiköltözne. Jelenleg is hasonló helyzetet látunk: vannak egységek, amelyek fizikailag csak 2027-re lesznek elérhetők, de várhatóan már az idei évben kiadják őket.”

Ennek ellentéte figyelhető meg az ország morva-sziléziai, olmützi és plzeni régióiban – jelentette a Savills –, ahol a kínálat jelenleg meghaladja a keresletet, így versenyképesebb bérleti feltételek alakultak ki.

„A Morva–Sziléziai régióban a nagy méretű telkek rendelkezésre állása lehetővé tette az elmúlt évek spekulatív fejlesztési hullámát, válaszként a járvány idején megnövekedett keresletre” – mondta Ondřej Míček, a Savills ipari ingatlanokért felelős részlegének vezetője. „A Plzeni régióban, az D5-ös autópálya mentén, az új fejlesztések egybeestek több régebbi egység piacra kerülésével, miután azok korábbi bérlői kiköltöztek.”

| Forrás: ceerealestatematters.com / gisgeography.com 

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Autós vakáció gyerekekkel: 10+1 pontban a biztonságos utazásról

Autós vakáció gyerekekkel: 10+1 pontban a biztonságos utazásról

More details

"Vidd magaddal a kutyádat a munkahelyedre!” nap – 2025. június 20.

More details
Hogyan árazzuk be reálisan az ingatlanunkat?

Hogyan árazzuk be reálisan az ingatlanunkat?

More details
Új telephelyvezető a Dachser Hungary Food Logistics élén

Új telephelyvezető a Dachser Hungary Food Logistics élén

More details
A Trans-Pack beköltözik a Prologis Park Budapest-Szigetbe

A Trans-Pack beköltözik a Prologis Park Budapest-Szigetbe

More details
A Market Építő Zrt. stratégiai partnerségben a Tanítsunk Magyarországért programmal

A Market Építő Zrt. stratégiai partnerségben a Tanítsunk Magyarországért programmal

More details
Újra Európa legjobb légitársasága lett a Turkish Airlines

Újra Európa legjobb légitársasága lett a Turkish Airlines

More details
Hogyan szervezd ki biztonságosan a marketinged?

Hogyan szervezd ki biztonságosan a marketinged?

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője