2026. június 15., hétfő - Jolán

Archívum

Irodák a raktárpiacon. Wellbeing és csocsó a logisztikai parkokban

2018-06-28 458

irodaraktarA logisztikai központokban és a city logisztikában az automatizáció és a digitalizáció térnyerése, valamint a wellbeing átalakítják az ipari létesítmények irodaigényeit is. De milyen tendenciák figyelhetők meg jelenleg?

A logisztikai központok, city logisztikai helyszínek, raktárak és egyéb ipari létesítmények a munkatársak elhelyezésére összevolumenében jelentős irodakapacitással is rendelkeznek. Azonban a digitalizáció térnyerése, valamint a wellbeing ezekre a munkahelyekre is hatást gyakorol, hiszen egyrészt egyre kevesebb igény van az élőmunkára, másrészt a munkahelyi trendek begyűrűznek az ipari létesítményekbe is. De hogyan csapódnak le ezek a tendenciák a logisztikai központok irodafunkcióiban?

Sok iroda áll üresen

Először nézzünk néhány adatot kiindulópontként! A Budapest Research Forum 2018 első negyedéves adatai szerint a raktárpiacon mindössze 3,22% volt az üresedési ráta az irodaterületek nélkül, vagyis történelmi szintre süllyedt a kihasználatlanság, ellenben az ipari ingatlanokban található irodák üresedése elérte a 11,57%-ot, amely meglehetősen magas. Itt is megkülönböztethetjük a két nagy raktárpiaci ingatlantípust, hiszen amíg a city logisztikában az összirodaterület csaknem 20%-a üresen áll, addig a logisztikai parkok esetében az irodaüresedés mindössze 9,6% volt az első negyedévben. Az irodák üresedési mutatóiban azonban az is közrejátszik, hogy nem feltétlenül az irodák az üresek, hanem sok esetben az ide sorolt szociális terek (mint pl. mosdó, öltöző, konyha stb.).

Az is igaz, hogy a city logisztikában meghatározóbb az irodák nagyságrendje, hiszen az összes városi bérlemény 25%-a iroda, köszönhetően annak, hogy itt nagyobb arányú a munkaerő jelenléte, mint a logisztikai parkokban, ahol ez a szám csak 10%. Ráadásul általában itt kisebb cégközpontokat is elhelyeznek, hiszen a vállalatok nem akarnak még külön munkahelyet is bérelni, ezért a city logisztikában nagyobb az irodafunkció aránya, mint egy logisztikai parkban.

A jelentős üresedésnek számos oka van, ugyanakkor nehéz egzakt módon feltárni a kihasználatlanság mértékének mozgatórugóit, hiszen e tekintetben nem állnak rendelkezésre pontos adatok, elemzések. Az biztos, hogy a raktárállomány jelentős része olyan időszakban épült, amikor az élő munkának nagyobb szerepe volt, több emberre volt még szükség.

Tovább a teljes cikkhez: Irodák a raktárpiacon. Wellbeing és csocsó a logisztikai parkokban

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Június 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Tartalom galéria

Apák napja a Skanzenben 2026 Szentendre

Apák napja a Skanzenben 2026 Szentendre

More details
Balaton SUP Fesztivál, 2026. június 13.

Balaton SUP Fesztivál, 2026. június 13.

More details
A könyvek ünnepe a legkisebbekért is: kezdődnek a 25. Gyermekkönyvnapok

A könyvek ünnepe a legkisebbekért is: kezdődnek a 25. Gyermekkönyvnapok

More details
Irány Eplény! Vár a legizgalmasabb családi libegős kaland

Irány Eplény! Vár a legizgalmasabb családi libegős kaland

More details
Valakinek hiányzik az autója – és lehet, hogy épp ott áll egy parkolóban

Valakinek hiányzik az autója – és lehet, hogy épp ott áll egy parkolóban

More details
Debrecziner Gourmet Fesztivál, 2026. június 12-14.

Debrecziner Gourmet Fesztivál, 2026. június 12-14.

More details
Levendulaszüret Kőröshegyen

Levendulaszüret Kőröshegyen

More details
Experience economy formálhatja át a belvárosi pincehelyiségek piacát

Experience economy formálhatja át a belvárosi pincehelyiségek piacát

More details
Hamisítás: az EU-ban a dizájn határozza meg a fogyasztók választását

Hamisítás: az EU-ban a dizájn határozza meg a fogyasztók választását

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője