2025. június 7., szombat - Róbert

Archívum

Putyin vérdíjat tűzött ki egy titkosító programra

2014-08-01 1169

Oroszország igyekszik ellenőrzése alatt tartani a határain belüli internetes forgalmat. Most igazi ellenfélre lelt egy titkosító program képében: több mint 25 millió forint értékű vérdíjat ajánlott fel azoknak, akik segítenek a Tor (the oninon router) titkosító program feltörésében.

A sietség és az elsőre talán túlzottan magasnak tűnő összeg felajánlása mögött az áll, hogy az elmúlt 12 hónapban megháromszorozódott a Tort használó júzerek száma Oroszországban, és elérte a 150 ezret.

A program népszerűségének növekedésében nagy szerepe van az amerikai nemzetbiztonsági adatokat kiszivárogtató Edward Snowdennek, aki – miután Oroszországban kapott menedékjogot – rendszeresen a Tor segítségével tart videó-előadásokat különböző technológiai konferenciákon – írja a Bloomberg.

A Tor lényege, hogy úgy szétszórja a felhasználó mozgását tartalmazó adatokat a globális online térben, és olyan mélységben titkosít minden információt, hogy szinte lehetetlen az illető hollétét lenyomozni. Nem véletlen, hogy a program rendkívül népszerű hackerek, bűnözők és politikai menekültek körében. A Tor egyébként ingyenes, létrehozója a Tor Project nevű nonprofit szervezet, amelyet – csak hogy a történet pikánsabb legyen – részben az amerikai kormány alapított.

Az oroszok hozzáállása egyébként nem véletlen, hiszen egy olyan országról beszélünk, ahol a bloggereket regisztráltatják és a rendszerellenesnek ítélt posztok akár szabadságvesztést is magukkal vonhatnak. Putyinék ráadásul blokkolják is a saját nézeteikkel ellenkező online tartalmakat, amelyekből az ukrán konfliktus eszkalálódásával nincs is hiány.

Bár a 110 ezer dollár soknak tűnik, ha azt vesszük, hogy a Tor Project tavalyi bevétele elérte a 3,53 millió dollárt, lehet, hogy Putyinnak mélyebben a zsebébe kell nyúlnia. Ha pedig lesz olyan orosz hacker, aki elvállalja a feladatot, akkor komoly küzdelem veheti kezdetét, ugyanis az ország cyber-bűnözői korábban már sikerrel törték fel a Nasdaq rendszerét, és fenyegettek európai, illetve amerikai erőműveket. Az Egyesült Államokban pedig most arra számítanak, hogy az Oroszország elleni gazdasági szankciókra a hackerek is válaszolni fognak majd valamilyen formában.

A felhasználók megfigyelésére tett kísérletet észlelt a Tor hálózaton a fejlesztő, Tor Project. "Nem tudjuk pontosan, hogy mikor vette kezdetét a támadás, de mindazok a felhasználók, akik február eleje és július 4-e között igénybe vették a hálózatot, ajánlatos, ha érintettnek tekintik magukat" - írja a Tor Project weboldalán közzétett biztonsági bejelentés, hozzátéve, hogy még nem sikerült kideríteniük, hogy az "érintettség" milyen mértékben jelenti a felhasználó névtelenségének kompromittálását.

A jelek szerint a támadók a "rejtett szolgáltatások" után kutakodó felhasználók iránt érdeklődtek, de alkalmazás-szintű forgalmat valószínűleg nem tudtak megfigyelni. Vagyis nem tudták megállapítani milyen weboldalakat töltöttek le és kerestek fel a felhasználók. A támadók megpróbálták megszerezni a rejtett szolgáltatások kínálóinak beazonosításához szükséges adatokat is.

A Tor Project a felhasználóknak a szoftverek frissített verzióinak telepítését, a rejtett szolgáltatások kínálóinak pedig a szolgáltatás áthelyezését javasolja.

(Mfor.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Miért nem működik a főutca-koncepció Pozsonyban?

Miért nem működik a főutca-koncepció Pozsonyban?

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Az IGD eladta bevásárlóközpontját Dél-Romániában

Az IGD eladta bevásárlóközpontját Dél-Romániában

More details
A szállodai takarítók munkáját is elvégzi ez a humanoid robot

A szállodai takarítók munkáját is elvégzi ez a humanoid robot

More details
Tényleg vége a Temu–Shein korszaknak?

Tényleg vége a Temu–Shein korszaknak?

More details
A minőség lassan nem számít, az olcsó termékeket keresik a vásárlók

A minőség lassan nem számít, az olcsó termékeket keresik a vásárlók

More details
Magyar fejlesztés védheti az új iPhone-modelleket

Magyar fejlesztés védheti az új iPhone-modelleket

More details
Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

More details
A Cushman & Wakefield támogatja az inkluzív munkahelyek kialakítását

A Cushman & Wakefield támogatja az inkluzív munkahelyek kialakítását

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője