2025. március 5., szerda - Adorján

Archívum

A Budapesti Ingatlan-tanácsadók Egyeztető Fóruma

2009-10-19 1176

A Budapesti Ingatlan-tanácsadók Egyeztető Fóruma (melynek tagjai: CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, és Jones Lang LaSalle) ezúton teszi közzé a 2009 harmadik negyedévére vonatkozó irodapiaci adatokat.


Összesen 47.663 m2 irodaterületet adtak bérbe július 1. és szeptember 30. között, amely 2006. második negyedéve óta a legalacsonyabb érték, és jelentős 60%-os csökkenést mutat az előző negyedévhez képest. A múlt negyedévben a teljes bérbeadás 51%-szerződéshosszabbításból, 37% meglévő épületekre vonatkozó új szerződésekből, 11% a meglévő területek növeléséből, és mindössze az egy százalék alatti része adódott előbérleti szerződésekből.  A gazdasági válság által felerősített piaci folyamatoknak köszönhetően a szerződés- hosszabbítások száma folyamatosan nő, és 2009 első negyedéve óta a bérleti szerződések legnagyobb részét alkotják.

 

Az öt legnagyobb bérleti tranzakcióból az első négy szerződéshosszabbítás volt. A legnagyobb szerződés-megújítás a Tatáé volt a Science Parkban (5.730 m2), a Deloitté az Park Átriumban (4.871 m2), a Roche maradt a Terraparkban (3.141 m2) és a Novartis újratárgyalta bérletét a Bartók Házban (2.510 m2). A legnagyobb új szerződést egy gyógyszerészeti cég kötötte 1.618 m2-re a Dorottya Udvarban.

 

A budapesti piacon az elmúlt negyedévben 118. 482 m2 modern irodaterületet adtak át, így a teljes állomány szeptember végére elérte a 2.334.100 m2-t. Az átadott épületek közül a legnagyobbak a Madarász irodapark első üteme (16.822 m2), az Infopark E (16.250 m2), az IP West utolsó ütemei (13.974 m2) és a Capital Square II. fázisa (10. 541 m2). Az alábbi kisebb irodaházak kerültek még átadásra: Bécsi Corner, Fórum Offices, Palazzo Dorottya, valamint felújították az Erzsébet Irodaház B épületét. A harmadik negyedévben átadott új MTV székház és a Market irodaépület speciális bérlői igény szerint épült irodaépületek.

 

A kihasználatlansági mutató az előző negyedévhez képest 1,7, az egy évvel ezelőtt mért értékhez képest pedig 4,6 százalékponttal emelkedett. Szeptember végén a budapesti bérirodák 19,7%-a üres volt, ez 2003. decembere óta a legmagasabb érték. A város egyes részpiacain átlagosan 1,2-1,6 százalékponttal, míg a Központi Piacon több mint 2 százalékponttal nőtt a kihasználatlanság. Az üresedési ráta továbbra is a Központi Piacon a legalacsonyabb (13,7%, márciusban 11,7% volt), míg immár harmadik negyedéve a legmagasabb a Pesti Nem-központi Piacon (25,1%, márciusban 23,4% volt) mérhető.


Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Március 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Tartalom galéria

Huszáros nap a Skanzenben, 2025. március 15.

Huszáros nap a Skanzenben, 2025. március 15.

More details
Új ruhabolt nyílik az Arena plázában, gigaakcióval támad a Primark kihívója

Új ruhabolt nyílik az Arena plázában, gigaakcióval támad a Primark kihívója

More details
Innen tudhatja, ha lehallgatják a mobilját

Innen tudhatja, ha lehallgatják a mobilját

More details
Ha költözünk, akár az egész házat magunkkal vihetjük

Ha költözünk, akár az egész házat magunkkal vihetjük

More details
Éles irányváltást mutatott be az ingatlanpiac az elmúlt fél évben

Éles irányváltást mutatott be az ingatlanpiac az elmúlt fél évben

More details
A panellakások ára átlépte az egymillió forintos négyzetméterárat

A panellakások ára átlépte az egymillió forintos négyzetméterárat

More details
Hogyan óvhatják meg magukat a lakásvásárlók a milliós veszteségektől?

Hogyan óvhatják meg magukat a lakásvásárlók a milliós veszteségektől?

More details
Lidl: lakások és szupermarketek egy helyen

Lidl: lakások és szupermarketek egy helyen

More details
Biztosítás konferencia, 2025. március 4.

Biztosítás konferencia, 2025. március 4.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője