2026. február 10., kedd - Elvira

Archívum

Kémprogram kíváncsi főnököknek

2007-04-26 963

Amerikában tájékoztatás nélkül ellenőrizheti a főnök a munkatársak számítógépét, s úgy tûnik, ez a módszer nálunk is egyre vonzóbb. Egy informatikus szakértő szerint a beosztottak utáni kémkedés oka a spórolás és a félelem, ám az ügyvéd amondó: a jog fegyvere könnyen a kíváncsi munkáltató ellen fordítható. Ül a munkatárs ...

... a számítógépe előtt, és nézi, esetleg ír valamit, vagy csak kattintgat az egérrel. A főnök meg közben kétségek közt vergődik, hiszen sohasem tudhatja biztosan, hogy beosztottja vajon valóban dolgozik, egy internetes portál legújabb bulvárhíreit böngészi, vagy netán levelet ír a barátnőjének. Az illető háta mögé lopakodni persze a leleplezőnek is kínos lenne, ráadásul tudvalévő, hogy néhány szórakoztató honlapon már elhelyeztek egy „jön a főnök” feliratú gombot, amely kattintás esetén a szaftos pletykákról azonnal átvált egy száraz, hivatalos oldalra. Ilyenkor bizony nem marad más, mint az utólagos ellenőrzés. Az Egyesült Államokban két állam kivételével a főnök mindenhol előzetes tájékoztatás nélkül kutakodhat a dolgozók számítógépében, átböngészheti levelezéseiket, sőt, különböző kémprogramok segítségével még az internetezési szokásaikat is feltérképezheti.

Nálunk ennél azért nehezebb a munkatársak után nyomozni. A munkáltatónak ugyanis minden esetben tájékoztatnia kell a dolgozóit arról, hogy megfigyelik őket. Ez alatt persze többnyire nem kamerás kukkolást kell érteni, hanem csupán azt, hogy a főnök jelzi: a munkahelyi internethasználatot, illetve a telefonálást bizonyos belső szabályokhoz köti. Ebbe pedig beletartozhat, hogy a munkatársak tudomására hozzák: bizony néha utánajárnak, hogy mikor és mely oldalakra kattintanak a világhálón, illetve milyen telefonszámokat hívnak. A számítógépes ellenőrzés iránti igényt persze a fejlesztők is érzékelik, ezért egyre többen specializálódnak erre a területre – bár egyelőre főként nagyvállalatok keresik a komputeren végzett mûveletek rekonstruálására alkalmas szoftvereket. És ők sem az internetezést tartják drágának, hanem azt az időt, amelyet a dolgozóik nem munkára fordítanak.

A főnöki kíváncsiság erősödését támasztják alá a szakszervezeti tapasztalatok is. Michalkó Péter, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint az ellenőrzések egyre gyakoribbak. „Persze ennek biztonsági okai is vannak, hiszen az adóhivatalban például a jogosulatlan adatkezelés figyelése alapvető követelmény – mondta. – Tudok olyanról, hogy egy APEH-es dolgozó csupán megnézte, hogy a felesége bevallása beérkezett-e, s emiatt azonnal elbocsátották az állásából. Nem avatkozott bele az adott ügybe, de azt mondták: ezt akár meg is tehette volna.” A szakszervezeti vezető szerint az utóbbi években nem csupán a számítógép-ellenőrzések szaporodtak, hanem a ténylegesen munkával töltött idő nyilvántartása is. Régebben ha valakinek elintéznivalója volt, egy félórányi szünet mindig „belefért” a munkaidőbe. Ma már ezt is szigorúan veszik: van, ahol beléptetőrendszer méri a munkahelyen töltött időt, máshol a számítógépes bejelentkezéstől számítják ezt.

Amikor pedig visszaüt…

Ugyanakkor a túlzott felügyelet akár bûncselekménnyé is válhat, legalábbis Zamecsnik Péter ügyvéd ezt állítja. Õ úgy véli, az internetes oldalak utólagos, naplózó jellegû ellenőrzése még semmilyen jogot nem sért, ám ha a főnök magántitkokat kezd feszegetni, a személyiségi jogok falába ütközik.
„Bármennyire is a cég tulajdona a számítógép, illetve az azon futó levelezési program, a munkatársak üzeneteit egyetlen főnök sem olvashatja el az ő hozzájárulásuk nélkül – jelentette ki. – Ez az engedély lehet előzetes vagy utólag kért, ám mindenképp önkéntesnek kell lennie. Ha ugyanis a dolgozó nem járul hozzá levelei ellenőrzéséhez, s a munkáltató emiatt retorziókat helyez kilátásba, az már kényszerítésnek minősül, ami szintén bûncselekmény.”

(Forrás: www.securifocus.com)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Február 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Tartalom galéria

Steril lakónegyedek helyett működő városrészekre lenne szükség

Steril lakónegyedek helyett működő városrészekre lenne szükség

More details
Property Warm Up, 2026. február 19.

Property Warm Up, 2026. február 19.

More details
Portfolio Investment Day, 2026. február 24.

Portfolio Investment Day, 2026. február 24.

More details
VI. Esztétika Expo, 2026. február 14.

VI. Esztétika Expo, 2026. február 14.

More details
48. Utazás Kiállítás, 2026. február 19-22.

48. Utazás Kiállítás, 2026. február 19-22.

More details
34. BUDAPEST BOAT SHOW, 2026. február 19-22.

34. BUDAPEST BOAT SHOW, 2026. február 19-22.

More details
Karaván Szalon, 2026. február 19-22.

Karaván Szalon, 2026. február 19-22.

More details
E-bike Test&Show, 2026. február 19-22.

E-bike Test&Show, 2026. február 19-22.

More details
Planet Budapest fenntarthatósági kiállítás, 2026. február 25. – március 29.

Planet Budapest fenntarthatósági kiállítás, 2026. február 25. – március 29.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője