2026. április 9., csütörtök - Erhard

Archívum

Az emberiség 2 százalékának jut a javak fele

2006-12-14 504

Fölmérte a javak eloszlását a Föld lakosságán belül az ENSZ. A világszervezet első alkalommal készített az összes országára kiterjedő kutatást a gazdasági egyenlőtlenségekről. A végeredmény kiábrándító: az emberiség fele mindössze a globális javak 1 százalékát birtokolja. Az ENSZ tanulmánya szerint döbbenetes a különbség ...

... a végletek között az anyagi javak birtoklásában. A felnőtt lakosság leggazdagabb 2 százaléka birtokolja a javak több mint a felét, míg a legszegényebbeknek - akik a Föld lakosságának felét jelentik, csak a javak egy százaléka marad.

A szervezet Világgazdasági és Fejlődési Kutatóintézete már korábban is végzett hasonló kutatásokat, azonban ez az első globális, a Föld összes országára kiterjedő felmérés - írja a BBC News. Ahhoz, hogy valaki bekerüljön a leggazdagabb 1 százalékba, félmillió dollárnak (azaz több mint százmillió forintnak) megfelelő összeggel kellett rendelkeznie. A leggazdagabb tíz százalékhoz tartozóknak elegendő a 61 000 dolláros vagyon is.

A javak döntő többsége Észak-Amerikában, Európában és Ázsia egyes országaiban, valamint Ausztráliában koncentrálódik. A Föld összes javainak 90 százaléka található ezekben az országokban. A jövedelmek és a jólét megoszlásában még ennél is drasztikusabb az eltérés. Az adatokat 2000-ben vették fel: a szakemberek szerint azóta tovább nőttek a különbségek világszerte. A kutatók a termőföld, az állatok, az épületek és az egyéb pénzügyi eszközök birtoklását vizsgálták. A fejlődő országokban a termőföld és az állatállomány birtoklása számít elsősorban kardinális kérdésnek.

Ugyanakkor a kutatók azt is kimutatták, hogy a fejletlen bankrendszer miatt ezekben az országokban az embereknek nincsen esélyük arra, hogy valódi megtakarításokat halmozzanak fel. A gazdaság fejletlensége ördögi kör: a fejletlen piacon nem kínálnak megfelelő hiteleket, amelyekkel be lehetne indítani az elmaradott gazdaságot.

A felmérés egy komoly ellentmondásra is rávilágított: a leggazdagabbak statisztikailag a legszegényebbek is lehetnek. A legfejlettebb országok lakói ugyanis annyi banki hitelt és tartozást halmoztak fel, amelynek az alapján - pusztán a számokra hagyatkozva - nincstelennek tekinthetők. Ezek a "matematikai" szegények azonban mégis több javat birtokolnak, mint a szegényebb országok helyi viszonyok szerint rendezett anyagi helyzetû lakosai.

(Forrás: www.origo.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Április 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Tartalom galéria

Lakásárak 2026-ban: mi áll valójában a drágulás mögött?

Lakásárak 2026-ban: mi áll valójában a drágulás mögött?

More details
Új exportplatform indul a Kamara stratégiai támogatásával

Új exportplatform indul a Kamara stratégiai támogatásával

More details
Lakásvásárlás: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

Lakásvásárlás: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

More details
Ha menni kell – magyar vállalkozók hazaköltözése Dubajból az adótanácsadó szemével

Ha menni kell – magyar vállalkozók hazaköltözése Dubajból az adótanácsadó szemével

More details
Grúzia az év legbiztonságosabb slágerúticélja!

Grúzia az év legbiztonságosabb slágerúticélja!

More details
A Hormuzi-szoros lezárása még az online rendeléseket is drágíthatja

A Hormuzi-szoros lezárása még az online rendeléseket is drágíthatja

More details
Kevesebb szövegből ad pontosabb választ az AI?

Kevesebb szövegből ad pontosabb választ az AI?

More details
AI BUSINESS konferencia, 2026. április 22.

AI BUSINESS konferencia, 2026. április 22.

More details
Green Future Conference, 2026. április 23.

Green Future Conference, 2026. április 23.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője