2025. szeptember 17., szerda - Zsófia

Archívum

Tisztábban indulhat újra az utazási piac a versenyhivatal eljárásának köszönhetően

2021-05-19 513

Az IBUSZ már meg is kezdte kötelezettségvállalásainak végrehajtását abban a versenyfelügyeleti eljárásban, amely a cég feltételezhetően megtévesztő árfeltüntetési gyakorlata miatt indult. Az utazási iroda a jövőben fenntartja az időközben bevezetett, immár helyes reklámmódszereit, így a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárásának köszönhetően tisztább verseny keretében térhetnek majd vissza a szervezett utazások a járványhelyzet enyhülésével.

A versenyhatóság eljárása azért indult, mert az IBUSZ Utazási Irodák Kft. honlapján közölt, közösségi médiás és kirakati hirdetései – egyébként a piacra jellemző módon – a repülőgépes utazási csomagok teljes ára helyett kizárólag a részvételi díjat tették közzé. Az utazáskor ehhez valójában hozzáadódtak egyes, kötelezően fizetendő díjtételek (pl. idegenforgalmi adók és illetékek), ami megtéveszthette a fogyasztókat, valamint megnehezítette az egyes ajánlatok összehasonlítását.

Egy vállalkozás az árak reklámozásakor kétféleképpen járhat el jogszerűen: egyrészt már az első kapcsolatfelvételkor, azaz a fogyasztó figyelmének felkeltésekor megjelenítheti a teljes, fizetendő árat. Ez teszi legjobban lehetővé a különböző árak összehasonlítását, így a fogyasztók számára ez a legkedvezőbb módszer. A másik lehetősége, hogy jól észlelhetően – az alapár megjelenítésével azonos módon, hasonló hangsúllyal – a hirdetés részeként feltüntet minden további díjelemet, amely elkerülhetetlenül részét képezi a végső árnak, megjelölve azok pontos jogcímét. A fogyasztók számára így szintén egyértelművé válhat, hogy mekkora a végösszeg, és pontosan milyen elemekből tevődik össze.

Az IBUSZ a versenyhivatali eljárás során önként módosította a kérdéses gyakorlatát, csatlakozva a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ), teljes árat alkalmazó kezdeményezéséhez. A cég – önszabályozási céllal – „Tokkal vonóval” szlogennel folytatott kampányt, és immár csak teljes árait kommunikálja - emellett közvetítőként sem fogad be olyan ajánlatot, reklámot, amely nem a teljes árat közvetíti a fogyasztók felé.

A versenyhatóság – tekintettel a járványhelyzet miatti piaci visszaesésre is – elfogadta a vállalkozás előremutató kötelezettség-vállalását. Ez alapján a cég a jövőben is fenntartja önként megkezdett, az árak egyértelmű feltüntetésére vonatkozó kommunikációját, és továbbra is elvárja ugyanezt partnereitől a közvetített csomagok esetében. A cég emellett a tavalyi évtől idén tavaszig tájékoztató kampányt folytatott a fogyasztók felé, célirányú oktatásban részesítette értékesítőit, valamint olyan belső megfelelési programot dolgozott ki és vezetett be, amely a jövőben hatékonyan segítheti elkerülni a hasonló típusú jogsértéseket.

(Forrás: www.trendfm.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Szeptember 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Tartalom galéria

Új magyar raktár a világ legnagyobb logisztikai vállalatánál

Új magyar raktár a világ legnagyobb logisztikai vállalatánál

More details
Idén is díjazták a privátbanki, a vagyonkezelési, és a prémium banki szakma legjobbjait

Idén is díjazták a privátbanki, a vagyonkezelési, és a prémium banki szakma legjobbjait

More details
Amikor az AI „barátnak” tűnik: vizsgálják a fiatal felhasználókat célzó chatbotokat

Amikor az AI „barátnak” tűnik: vizsgálják a fiatal felhasználókat célzó chatbotokat

More details
Albánia új digitális kísérlete: áttörés vagy figyelemelterelés?

Albánia új digitális kísérlete: áttörés vagy figyelemelterelés?

More details
Törökország a magyar turisták új kedvence

Törökország a magyar turisták új kedvence

More details
Hagyományőrző Sportok Viadala, 2025. szeptember 27-28.

Hagyományőrző Sportok Viadala, 2025. szeptember 27-28.

More details
A rossz betanítás milliós veszteséget okozhat már a próbaidő alatt

A rossz betanítás milliós veszteséget okozhat már a próbaidő alatt

More details
Amikor a szomszéd néni is ingatlanosnak áll: nem mindegy, kitől veszünk ingatlant Dubajban

Amikor a szomszéd néni is ingatlanosnak áll: nem mindegy, kitől veszünk ingatlant Dubajban

More details
Itt az élő, digitális színház

Itt az élő, digitális színház

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője