2026. március 26., csütörtök - Emánuel

Ingatlanfejlesztés

Hullámvölgyben az építőipari szakemberek a harmadik hullám miatt

2021-05-06 548
Kismértékben romlottak az építőipari szakemberek kilátásai az első negyedévben. Csökkent a megrendelésállomány, főként a koronavírus miatt. A visszaesés átmeneti, a szakemberek 65 százaléka rendelkezik CSOK-ot és otthonfelújítási támogatást felhasználó megrendeléssel, amelyek aránya a megrendelésállomány 18 százalékát teszi ki – derült ki a Mapei Kft. 350 építőipari szakember megkérdezésével készült, áprilisi online felméréséből.

A válaszadók 46 százaléka az építési tevékenység stagnálásáról, 33 százalék rosszabbodásról, 22 százalék javulásról számolt be, az év első három hónapjában a korábbiakhoz képest.

Hasonlóan kismértékű visszaesés érezhető a rendelésállomány jelenlegi szintjében. Stagnálásról a válaszadók 41 százaléka számolt be, 34 százalék csökkenésről, míg 25 százalék javulásról.

Az eredményeket alátámasztja, hogy februárban főként az épületépítések visszaesése miatt az előző hónaphoz képest 12 százalékkal csökkent az építőipar teljesítménye a KSH április 30-án közzétett adatai szerint.

„A visszaesés a koronavírus-jávány harmadik hullámának a közvetlen következménye. Sok szakembert közvetlenül is érintett a járvány, komplett brigádok estek ki. A lezárások miatt, a megrendelői oldalon érezhető óvatosság ugyancsak számottevő fékező hatással bír. A helyzetet tovább súlyosbították az ellátási nehézségek, és az építőanyagárak emelkedése" – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.

A felmérésben résztvevő szakemberek szerint a termelés bővítését leginkább korlátozó tényezők a munkaerőhiány (47 százalék), a koronavírus járvány (33 százalék), a kapacitáshiány (31 százalék) és a bizonytalan gazdasági környezet (30 százalék), valamint a kedvezőtlen időjárás (21 százalék).

Az elmúlt időszak a válaszadó szakemberek 28 százalékának okozott pénzügyi nehézségeket.

Markovich Béla bízik benne, hogy a visszaesés átmeneti, csak egy hullámvölgyről van szó. Véleménye szerint bizakodásra adhat okot, hogy a megkérdezettek 65 százalékának van CSOK-ot és otthonfelújítási támogatást felhasználó megrendelése. A támogatott megrendelések átlagos aránya a megkérdezett szakemberek rendelésállományában 18 százalék, ami a szakember szerint tovább fog növekedni az év hátralévő részében.

 

(Forrás: wwww.uzletem.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tartalom galéria

Több mint 15 millió forint értékű képzési pályázat nyílt meg a végzős diákok számára

Több mint 15 millió forint értékű képzési pályázat nyílt meg a végzős diákok számára

More details
Erdélyi napok, erdélyi ízek fesztivál a Skanzenben, 2026. március 27-29.

Erdélyi napok, erdélyi ízek fesztivál a Skanzenben, 2026. március 27-29.

More details
Sakura Ünnep az ELTE Füvészkertben – 2026

Sakura Ünnep az ELTE Füvészkertben – 2026

More details
KávéBár Bazár, 2026. március 28-29.

KávéBár Bazár, 2026. március 28-29.

More details
Sonkafesztivál Bábolna, 2026. március 29.

Sonkafesztivál Bábolna, 2026. március 29.

More details
Green Future Conference, 2026. április 23.

Green Future Conference, 2026. április 23.

More details
Bécsi klasszikus dallamok az Unicum Házában, 2026. március 31.

Bécsi klasszikus dallamok az Unicum Házában, 2026. március 31.

More details
Mit tehetünk a szemünket veszélyeztető környezeti hatások ellen?

Mit tehetünk a szemünket veszélyeztető környezeti hatások ellen?

More details
Rekordévet zárt a Cordia

Rekordévet zárt a Cordia

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője