Nyomtatás

Duqu: itthon fedezték fel az ipari kémkedő vírust

2011-10-25 1165
Lyukat üt a megfertőzött számítógépen, és minden adatot összegyûjt arról egy új, kifejezetten ipari kémkedésre tervezett kártevő. Az elsőként egy magyar kutató által észlelt Duqu nevû kártevő valószínûleg a Stuxnet nevû, tavaly megjelent kártevő utódja, amelyet az iráni atomprogram akadályozása érdekében készítettek ismeretlenek.

A biztonsági kutatók által Stuxnetnek keresztelt, tavaly megjelent kártevő alapjában változtatta meg a biztonságról, a kártevőkről és a kiberhadviselésről alkotott elképzeléseket. Ennek ugyanis egyetlen célja volt: az, hogy megfertőzzön a Siemens által gyártott, nagy ipari létesítményekben, így például atomerőmûvekben használatos vezérlőrendszereket. Kódjának vizsgálata során kiderült, hogy a Stuxnet nem akart minden üzemben problémákat okozni, kifejezetten egy létesítmény, az iráni urándúsítók vezérlőrendszerének megbénítására tervezték.  Ismeretlen készítői sikerrel jártak: a megfertőzött vezérlőrendszer szándékosan rossz  hatásfokkal mûködtette az urándúsító centrifugákat - akadályozva az iráni atomprogram zökkenőmentes végrehajtását. A centrifugák motorjai egyébként tönkre is mentek volna, ha a kártevőt fel nem fedezik.

Részletek az origo.hu - techbázis rovatban >> 

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Kapcsolódó elemek

Események

Versenyben

Ingatlanpiac

Üzleti hírszerzés, biztonság